Przejdź do treści
Szukaj

TOP 5 najlepszych mikrofonów studyjnych ranking maj

Technologia w dziedzinie audio rozwinęła się w ostatnich latach do tego stopnia, że praktycznie każdy może urządzić sobie studio nagraniowe w domu. Ilość dostępnych na rynku opcji szerokiej gamy urządzeń studyjnych może przyprawić o ból głowy. Interfejsy, słuchawki, monitory studyjne czy mikrofony, wraz ze wzrastającą popularnością homerecordingu i vlogów występują w tak wielu wariantach, że wybór najodpowiedniejszego sprzętu stał się bardzo trudny. 

Żeby ułatwić Wam wybór najodpowiedniejszego dla Was sprzętu, przygotowaliśmy specjalny ranking mikrofonów studyjnych, w którym postaramy się przedstawić propozycje, dzięki którym dobierzecie mikrofon najbliższy Waszym osobistym preferencjom.

5. Behringer TM1

Propozycje firmy Behringer od wielu lat cieszą się szczególnym uznaniem, zwłaszcza wśród osób rozpoczynających swoją przygodę z rejestrowaniem dźwięku. Szeroki wybór akcesoriów oraz wiele lat na rynku zaowocowały zaufaniem klientów do marki, a ta w ostatnich latach nie zwalnia, proponując nam m.in. serię bardzo dobrych i niedrogich syntezatorów. TM1 to mikrofon, który jest w katalogu firmy od lat i nie wygląda na to, żeby szybko miał z niego zniknąć. Dzięki niewygórowanej cenie oraz jakości wykonania stał się jednym z najchętniej sięganych mikrofonów w swoim przedziale cenowym. Szeroki zakres dynamiki oraz wysoka czułość nadają mu cech uniwersalnych, nadających się do każdego rodzaju rejestracji audio. Producent również zadbał o akcesorium i przy zakupie, oprócz mikrofonu otrzymamy również koszyk, pop-filter, kabel XLR i pokrowiec.

4. AKG P120

W corocznych podsumowaniach mediów branżowych firma AKG wielokrotnie była wyróżniana za tworzenie najlepszych mikrofonów studyjnych w stosunku ceny do jakości. Prezentowany model P120 jest tego idealnym przykładem. Opakowany w metalową obudowę staje się podatny na uszkodzenia i upadki. Sporym atutem tego niepozornego urządzenia są dwa suwaki umieszczone na obudowie. Pierwszy służy do redukcji częstotliwości poniżej 20dB, dzięki czemu łatwiej pozbędziemy się niechcianych odgłosów z naszego domu czy zza okna, takich jak kroki czy szum ulicy. Drugi suwak to podkładka tłumiąca umożliwiająca rejestrowanym dźwiękom wybrzmieć do 150 dB. 

3. Beyerdynamic Fox USB Studio Microphone

Beyerdynamic to jedna z najstarszych firm na rynku zajmująca się produkcją akcesoriów audio. Najbardziej rozpoznawalnymi artykułami tej marki są słuchawki studyjne, których wybór jest jednym z największych na rynku. W ostatnich latach niemiecka firma intensywnie rozszerzała swoją działalność, dopasowując proponowane przez siebie akcesoria do nowych trendów w rejestrowaniu dźwięku. Jednym z efektów tego procesu jest mikrofon Fox USB Studio Microphone.

Znajdujący się na specjalnej podkładce pojemnościowy mikrofon jest zasilany przez kabel USB i dzięki prostemu systemowi plug-and-play działa od razu po podłączeniu go do komputera. Dzięki wspomnianej podkładce świetnie nadaje się do umieszczenia na biurku podczas nagrywania podcastów czy rejestrowania analogowych instrumentów. Dodatkowym atutem tego niewielkiego urządzenia są potencjometry „MIX” i „VOLUME” oraz przycisk „MUTE” i wejście słuchawkowe na rękojeści mikrofonu, za których pomocą otrzymujemy pełną kontrolę nad rejestrowanym materiałem. Tekstura 24-bitowa, 96 kHz oraz pasmo przenoszenia do 20 kHz sprawiają, że Fox USB Studio to jeden z najlepszych mikrofonów studyjnych z wejściem USB. 

2. Audio-Technika AT2020

AT2020 to jeden z najpopularniejszych i najchętniej kupowanych mikrofonów studyjnych w ostatnich latach. Bardzo często można go zobaczyć np. na YouTube, gdzie ulubieni vlogerzy mówią do nas właśnie przez AT2020. Charakterystyczny kształt, prosta obsługa i niewielka cena sprawiły, że mikrofon ten stał się absolutnym hitem. Prawdopodobnie jest to jeden z najlepszych mikrofonów studyjnych o charakterystyce pojemnościowo-wielomembranowej. Dzięki wysokiej czułości oraz niskiemu poziomowi szumów własnych AT2020 bardzo często wykorzystywany jest również w homerecordingu. Przy stworzeniu odpowiednich warunków studyjnych w naszym domowym zaciszu, podczas rejestrowania analogowych instrumentów czy wokalu otrzymamy efekt bliźniaczo podobny do tego z profesjonalnych studiów nagraniowych. I to wszystko w bardzo korzystnym stosunku ceny do jakości.

1. Rode NT1

Jeden z najbardziej rozpoznawalnych mikrofonów pojemnościowych na świecie. Uważany za najcichszy mikrofon na świecie, generuje szum własny na poziomie zaledwie 5dBA. Kardioidalna charakterystyka sprawia, że NT1 nie zbiera dźwięków, które są za nim, więc można go używać bez odpowiedniej adaptacji akustycznej czy w pobliżu urządzeń elektronicznych, takich jak laptop bez utraty jakości naszych nagrań. W testach branżowych dorównuje najdroższym mikrofonom studyjnym. Wykorzystywany w każdej profesji, do której potrzebny jest mikrofon. Od muzyków studyjnych, przez wokalistów, vlogerów, na aktorach dubbingowych kończąc. Jego uniwersalność sprawiła, że w 2004 roku otrzymał nagrodę Editors Choince prestiżowego pisma branżowego Electronic Musican. Dzięki swojej popularności występuje w różnych wariantach asortymentowych proponowanych przez producenta. Najbardziej rozbudowane z tych rozwiązań zawierają kompletne zestawy z okablowaniem, interfejsem i słuchawkami tak, byśmy mogli od razu rozpocząć przygodę z tym wyjątkowym mikrofonem studyjnym.
 

Wybór najlepszego mikrofonu studyjnego jest bardzo trudny. Wiele zależy od osobistych preferencji oraz rodzaju nagrań, jakie będziemy wykonywać. W zależności od tego, czy nagrywamy vloga w swoim pokoju, czy gitarowy riff w domowym studio każdy mikrofon powinien posiadać uniwersalne wartości, takie jak niski poziom szumów, odpowiedni zakres dynamiki czy wysokie pasmo przenoszenia. Mamy nadzieję, że nasz ranking najlepszych mikrofonów na świecie pomoże Wam w wyborze najodpowiedniejszego z nich.